K čemu doma využijete mořskou sůl
O důležitosti kuchyňské soli se zmiňuje pohádka s Janem Werichem „Byl jednou jeden král“ a v tomto filmovém skvostu je úžasným způsobem naznačeno, že bez soli budou naše pokrmy nejen bez chuti, ale také obtížněji stravitelné. Jestliže se na tuto problematiku díváme z širší perspektivy, uvědomíme si, že sodík je jeden ze čtyř nejdůležitějších prvků pro udržení potřebné acidobazické rovnováhy naší krve, a že sůl je jeho vhodným zdrojem.
V současné době zažívá obrovský boom zájmu mořská sůl. Tu lze využívat mnoha způsoby a pochopitelně sem patří i využití v kuchyni, ale to není zdaleka jediný způsob, proč ji lidé kupují, a někdy i ve velkém, v pětadvacetikilových pytlích. K čemu se nám může hodit velké množství mořské soli?
Koupele – mořskou sůl si můžete nasypat do vany a využívat vstřebávání cenných minerálních látek a stopových prvků skrze pokožku. Bezvadně se k tomu hodí i sůl epsomská, která obsahuje velké množství hořčíku, a toto je velmi vhodný způsob pro jeho doplnění do organismu. A pokud chcete dosáhnout koncentrace soli, jaká je v mořích, museli byste pro jednu koupel do stolitrové vany nasypat přibližně tři a půl kila soli.
Bazénová chemie – mořská sůl zbavená jódu a většiny minerálů se s úspěchem využívá i pro chlorování vody pomocí zařízení, zvaného solinátor. Dochází v něm k rozkladu rozpuštěné soli ve vodě pomocí elektrolýzy, přičemž se na jedné elektrodě uvolňují do vody ionty sodíku a na druhé elektrodě ionty chlóru. Tento způsob desinfekce bazénové vody je údajně šetrnější k pokožce a obnaženým sliznicím.
Posypový materiál – že se sůl používá i na posyp chodníků v zimním období, je známo snad každému, a my jen doplníme, že velmi efektivně rozpouští ledovou krustu, a že dokáže udržet chodník bez námrazy poměrně zdárně. Musí se však brát ohled na okolní přírodu, protože sůl je příliš agresivní jak pro rostliny, tak i pro hmyz, ptactvo nebo hlodavce.