Měli bychom se vždy řídit radami, které najdeme na internetu?
Internet je v podstatě nekonečný zdroj informací. Najdeme zde prakticky vše, a to i když hledáme nějakou radu. Typické je třeba ptát se, jak vyčistíme určitý typ skvrny, hledání určitého receptu, nebo se zajímáme, jak postavit či opravit určitou věc. Ať už jde o cokoliv, zde najdeme nekonečnou řadu rad a tipů, které nám mohou pomoci. Není tedy divu, že jej k tomuto účelu velmi často využíváme. Je však otázkou, zda jsou všechny rady, které zde najdeme, skutečně tak dobré a účinné, jak jejich autoři tvrdí. Nesmíme totiž zapomínat, že zdaleka ne všichni lidé mají dobré úmysly, a to platí obzvláště na internetu, kde jsou v podstatě kryti anonymitou.
Navíc jim stačí napsat, že odpovědnost za použití daných postupů je na uživateli, a je v podstatě z obliga. Pak už se jen může smát, když bude dostávat komentáře, jak lidem například zničil koberec. Bohužel je pravdou, že toto se týká nejen takovýchto praktických rad, nýbrž i rad ohledně vztahů a někdy dokonce i zdraví. A to už může být dost nebezpečné. Pokud si například přečteme, že není vhodné nechávat děti očkovat proti určitým nemocem, můžeme je snadno ohrozit na životě. Nesprávnými postupy, například když místo k doktorovi půjdeme vyzkoušet nějaké internetové rady, samozřejmě také.
To se ostatně naplno projevilo během epidemie covidu. Jak ale poznat, která rada je dobrá a kterou bychom se neměli řídit? Koneckonců i při zběžném hledání jich najdeme spoustu, přičemž mnohé si protiřečí. Bohužel to není tak snadné, jak by se mohlo zdát, zvláště pokud jsme v dané věci laici. A pokud laici nejsme, pak většinou takovéto rady nepotřebujeme. Co tedy dělat? V tomto případě je ideální nevěřit ničemu, co najdeme na internetu, a namísto toho kontaktovat skutečně kvalifikovaného odborníka. Ten navíc bude schopen posoudit naši konkrétní situaci, takže nám dá radu skutečně na míru. Navíc za ně i ponese odpovědnost, takže bude mít motivaci, aby nám poradil dobře. Je to tedy zdaleka nejjistější cesta.